Hydrion Zenith Hydrogen Inhalation Machine

Debit ml/min la inhalatoarele de hidrogen: 600, 1.800 și 3.000

Când un aparat de inhalare a hidrogenului este prezentat ca având „600 ml/min”, „1.800 ml/min” sau „3.000 ml/min”, cifra indică debitul: cantitatea de gaz produsă de aparat într-un minut, nu concentrația de hidrogen pe care ajungi să o inspiri. O cifră mai mare înseamnă pur și simplu că aparatul poate genera mai mult gaz pe minut, iar până când gazul iese prin canula nazală, se amestecă cu aerul care circulă deja prin căile respiratorii și cu aerul din încăpere. Așadar, valoarea de pe cutie și cantitatea care ajunge efectiv în plămâni sunt două mărimi diferite. Pentru a citi corect o fișă tehnică, trebuie să separi această valoare a debitului de o a doua specificație, la fel de importantă — puritatea — și să ai o idee aproximativă despre cum se transformă debitul în amestecul inspirat înainte de a compara modelele.

  • ml/min măsoară cantitatea de gaz produsă de aparat într-un minut, nu concentrația de hidrogen din aerul pe care îl inspiri.
  • Puritatea (de exemplu, 99,99%) este o specificație separată de volumul produs; un debit exprimat printr-o valoare mare în ml/min nu implică un gaz mai curat sau mai pur, și nici invers.
  • Deoarece gazul livrat se amestecă cu aerul din încăpere și cu aerul din căile respiratorii, dublarea valorii în ml/min nu dublează pur și simplu cantitatea care ajunge în căile respiratorii.
  • O valoare mai mare a debitului nu înseamnă automat că aparatul este „mai bun” sau „mai sigur”. Înseamnă mai mult gaz pe minut, iar nivelul potrivit depinde de configurarea sesiunii descrisă în manualul produsului, nu de urmărirea celei mai mari valori din fișa tehnică.
  • Hidrogenul este inflamabil într-un interval larg de concentrații în aer și se ridică în loc să se acumuleze la nivelul podelei. De aceea, ventilarea obișnuită a încăperii contează la orice nivel al debitului, nu doar la cele mai ridicate.

Dacă ești la început cu inhalarea hidrogenului și vrei să afli noțiunile de bază înainte de a parcurge fișele tehnice, ghidul pentru începători despre terapia prin inhalarea hidrogenului prezintă elementele fundamentale pe care se bazează acest articol.

Ce măsoară de fapt valoarea ml/min de pe un inhalator de hidrogen

„ml/min” înseamnă mililitri de gaz pe minut — un debit volumetric măsurat la ieșirea aparatului, nu o concentrație. Valoarea îți arată cu ce viteză poate celula de electroliză din aparat să genereze gaz. De aceea, inhalatoarele disponibile în prezent au o gamă largă de debite, de la aproximativ 300 ml/min la capătul inferior până la 3.000 ml/min la cel superior. Tocmai de aceea poate fi greu să compari rapid aparatele din această categorie: un aparat de 3.000 ml/min nu este pur și simplu „de cinci ori” mai bun decât unul de 600 ml/min în ceea ce privește aerul pe care îl inspiri, deoarece debitul și concentrația răspund la întrebări diferite.

Puritatea este a doua valoare pe care merită să o analizezi separat. O fișă tehnică ce indică „puritate a hidrogenului de 99,99%” descrie cât de curat este gazul produs, adică în ce măsură nu conține vapori de apă, oxigen rezidual sau alte produse secundare ale procesului de electroliză, indiferent de cantitatea de gaz produsă pe minut. Un aparat poate funcționa la un debit redus și totuși să producă gaz cu aceeași puritate ca la nivelul maxim, iar un aparat cu debit mare nu este automat mai pur. Consideră cele două valori răspunsuri la întrebări diferite: puritatea descrie calitatea gazului produs, iar ml/min descrie cantitatea produsă pe minut.

De la ml/min la aerul pe care îl inspiri: concentrație și diluare

Gazul livrat printr-o canulă nazală nu ajunge în plămâni la concentrația la care îl produce aparatul. Mai întâi se amestecă cu aerul care circulă deja prin tubul canulei și prin pasajul nazal, apoi cu volumul mult mai mare de aer din încăpere pe care îl inspiri în mod continuu odată cu el. Valoarea în ml/min descrie gazul care iese din aparat, nu conținutul unei singure respirații; cele două valori se pot corela doar după ce iei în calcul acest amestec.

Un exemplu ilustrativ simplu arată de ce, folosind ipoteze declarate, nu un rezultat măsurat. Să presupunem, în mod ipotetic, că un aparat este setat să producă 600 ml/min de gaz, iar volumul mediu de aer inspirat de un adult în timpul respirației nazale obișnuite este de aproximativ 6.000 ml/min. Dacă acei 600 ml/min ar ajunge uniform în căile respiratorii în aceeași perioadă, proporția rezultată, estimată foarte aproximativ, ar fi de circa o parte din zece din volumul total de aer care circulă prin căile respiratorii în acel minut, înainte de a lua în calcul cât gaz se pierde pe lângă nas, cum distribuie fluxul canula sau variațiile ritmului respirator. Este doar o valoare orientativă, folosită ca exemplu, nu o afirmație despre un anumit aparat sau o anumită sesiune. Proporția reală depinde de designul canulei și de cât de bine se fixează pe nări.

Acesta este și motivul pentru care compararea a două inhalatoare doar pe baza valorilor în ml/min poate induce în eroare dacă nu știi cum livrează fiecare gazul. Un model cu două ieșiri, conceput pentru ca două persoane să îl folosească în aceeași sesiune, distribuie același debit în mod diferit față de un model cu o singură ieșire sau cu trei ieșiri, conceput pentru o singură persoană. Prin urmare, componentele de livrare sunt la fel de relevante pentru cantitatea pe care ajungi să o inspiri ca valoarea principală a debitului. Dacă te gândești să alegi între inhalare și consumul de apă cu hidrogen ca modalități de administrare, în loc să compari aparatele între ele, comparația dintre inhalarea hidrogenului și consumul de apă cu hidrogen abordează direct această întrebare.

De ce puritatea contează la fel de mult ca debitul

Aparatul de inhalare de hidrogen Hydrion Zenith și Hydrion Titan Mașină de inhalare a hidrogenului au ambele o puritate nominală a hidrogenului de 99,99%, obținut prin electroliză PEM (cu membrană schimbătoare de protoni), iar această valoare se menține pe toată gama de debite, în loc să se schimbe de la un nivel la altul. Tocmai de aceea puritatea este listată ca specificație separată: îți arată că nivelul de puritate al gazului nu scade când schimbi setările, în timp ce valoarea în ml/min îți spune cât gaz este disponibil pe minut la fiecare setare. Dacă citești o fișă tehnică doar în funcție de debit, treci cu vederea o specificație care, pentru mulți cumpărători, contează la fel de mult.

Puritatea și debitul nu îți spun ce efect are o doză inhalată asupra organismului; acestea sunt specificații ale aparatului, nu date despre rezultate. Pentru această întrebare separată, consultă articolul complementar despre ce au măsurat efectiv studiile privind inhalarea hidrogenului la oameni, atunci când va fi disponibil, în loc să deduci ceva despre rezultate doar din specificația debitului.

Cum să interpretezi modurile de ieșire H2 pur și H2+O2

Fișele tehnice ale inhalatoarelor indică adesea atât modurile de ieșire, cât și nivelurile, iar cele două produse din acest catalog arată de ce contează această coloană. Zenith oferă șapte niveluri de debit și nu alternează în mod uniform între hidrogen pur și un amestec de hidrogen și oxigen la fiecare treaptă. În schimb, nivelurile de 300 ml/min și 600 ml/min funcționează doar cu H2 pur, iar nivelul dintre ele și cele cinci niveluri de deasupra lor trec treptat la amestecuri H2+O2, consumul de energie crescând odată cu debitul:

Nivelul debituluiModConsum de energie
300 ml/minH2 pur110 W
450 ml/minAmestec (300 H2 / 150 O2)110 W
600 ml/minH2 pur220 W
900 ml/minAmestec (600 H2 / 300 O2)220 W
1.200 ml/minAmestec (800 H2 / 400 O2)330 W
1.500 ml/minAmestec (1.000 H2 / 500 O2)375 W
1.800 ml/minAmestec (1.200 H2 / 600 O2)450 W

Hydrion Titan ajunge la valoarea maximă de 3.000 ml/min cu un amestec în proporție de 2:1, format din 2.000 ml/min de hidrogen și 1.000 ml/min de oxigen, consumând 800 W la această setare. Configurația ieșirilor permite, de asemenea, livrarea de hidrogen pur, nu doar în modul cu amestec. Consumul de energie este un reper util pentru verificarea încrucișată a oricărei fișe tehnice din această categorie: la ambele aparate, puterea în wați crește treptat odată cu nivelul debitului. Prin urmare, merită să verifici din nou valorile producătorului dacă vezi un debit declarat alături de o putere neobișnuit de mică sau care nu variază.

O valoare mai mare în ml/min înseamnă că aparatul este mai sigur sau mai bun? Inflamabilitate și ventilare

Nimic din toate acestea nu înseamnă că nivelul maxim de debit disponibil este automat alegerea potrivită sau că oferă vreun avantaj inerent de siguranță față de un nivel mai redus. O valoare mai mare în ml/min descrie pur și simplu cantitatea de gaz pe care aparatul o poate genera într-un minut. Nivelul potrivit pentru o anumită sesiune depinde de configurarea descrisă în manualul producătorului, nu de alegerea celei mai mari valori din fișa tehnică doar pentru că pare să indice un aparat mai performant.

Hidrogenul este inflamabil într-un interval neobișnuit de larg de concentrații în aer, de aproximativ 4% până la 75% din volum (sursa: Siguranța hidrogenului, Wikipedia). De asemenea, este mult mai ușor decât aerul, așa că nu se așază și nu se acumulează lângă podea, cum ar face un gaz mai greu; în schimb, se ridică. Într-o încăpere ventilată în mod obișnuit, gazul care se ridică are unde să se ducă și se dispersează în aerul din jur. Însă într-un dulap închis, într-un spațiu etanș sau într-un loc cu o porțiune ieșită în afară ori cu un gol deasupra unui tavan jos, aceeași flotabilitate îl poate face să se acumuleze lângă tavan, în loc să se evacueze (sursa: Siguranța hidrogenului, Wikipedia). Tocmai această diferență — nu absența riscului la nivelul podelei — face ca ventilarea obișnuită a încăperii să fie măsura de bază recomandată pentru un inhalator de hidrogen la orice nivel al debitului: ventilarea permite gazului care se ridică să se disperseze, în loc să se acumuleze într-un spațiu închis. Acestea sunt proprietăți generale ale gazului, nu o afirmație despre vreun incident legat de aceste aparate.

Un inhalator este un aparat de uz casnic, nu un instrument de laborator, iar specificațiile privind debitul și puritatea prezentate aici nu înlocuiesc instrucțiunile de configurare care îl însoțesc. Durata sesiunii, condițiile din încăpere și folosirea canulei sunt subiecte care țin de manualul produsului, nu de acest articol.

Două exemple detaliate: Zenith și Titan, unul lângă altul

Aparat de inhalare de hidrogen Hydrion Zenith
Aparatul de inhalare de hidrogen Hydrion Zenith oferă șapte niveluri, de la 300 la 1.800 ml/min, cu o puritate de 99,99% și două ieșiri pentru canule nazale, pentru sesiuni în doi.

Cele două ieșiri pentru canule nazale ale aparatului de inhalare de hidrogen Hydrion Zenith sunt concepute pentru o sesiune în doi, iar detaliile nivelurilor și modurilor sunt prezentate în tabelul de mai sus: un interval de la 300 la 1.800 ml/min, cu o puritate de 99,99% și un consum de energie care crește treptat cu fiecare nivel.

Hydrion Titan Mașină de inhalare a hidrogenului
Hydrion Titan Mașină de inhalare a hidrogenului ajunge până la 3.000 ml/min printr-un amestec de hidrogen și oxigen în proporție de 2:1, tot cu o puritate de 99,99%. Designul cu trei ieșiri permite și livrarea exclusivă de H2 pur.

Designul cu trei ieșiri al aparatului Hydrion Titan îl plasează în partea superioară a intervalului de debite prezentat aici, iar niciunul dintre aparate nu este prezentat ca fiind mai bun decât celălalt. Comparația relevantă ține de gama de debite și de configurația ieșirilor oferite de fiecare aparat și de cât de bine se potrivesc cu modul în care intenționezi să îl folosești: pentru o sesiune în doi, un anumit mod preferat sau un anumit interval de debite. Nu este vorba despre fișa tehnică pe care apare cifra mai mare.

După ce ai clarificat această comparație, următorul pas practic este să verifici gama disponibilă în prezent și detaliile ieșirilor de pe pagina fiecărui produs, precum și instrucțiunile de configurare și de utilizare din manualul fiecărui aparat. Dacă vrei să alegi aparatul potrivit pentru situația ta în ansamblu, nu doar în funcție de această singură valoare, ghidul cumpărătorului pentru alegerea unui aparat de inhalare a hidrogenului prezintă și celelalte criterii relevante.

Înapoi la blog